Az Amerikai Egyesült Államok 2022 júliusában egyoldalúan felmondta a Magyarországgal kötött kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt, amely 2023. január 8-án megszűnt. Az egyezmény rendelkezései azonban 2023. december 31-ig még alkalmazhatók voltak. 2024. január 1-jétől mindkét ország saját belső jogszabályai alapján adóztatja a másik államból származó jövedelmeket, így az USA-ból származó jövedelmeket nem egyezményes országból származó jövedelemként kell kezelni.
A személyi jövedelemadó (Szja) törvény módosításai érintik többek között az előadóművészek cégen keresztül szerzett jövedelmét, az Egyesült Államokban belföldi illetőségű személyek által fizetett kamat adókötelezettségét, az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek fogalmát, valamint a külföldön megfizetett adó beszámításának szabályait.
Az egyezmény megszűnése miatt az USA a saját belső szabályai szerinti mértékű forrásadót vonhat le az olyan jövedelmekből, mint az osztalék, kamat vagy jogdíj. Az USA szövetségi szinten jellemzően 30%-os forrásadót alkalmaz, emellett a tagállamok is megadóztathatják a jövedelmet. A magyar szabályozás engedi a külföldön megfizetett adó beszámítását, azonban legalább 5%-os adót Magyarországon is fizetnie kell a belföldi illetőségű magánszemélyeknek.
A változások jelentős hatással lehetnek mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások adókötelezettségeire, ezért javasolt alaposan áttekinteni a vonatkozó jogszabályokat és szükség esetén szakértői tanácsot
Mivel az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország közötti kettős adóztatást elkerülő egyezmény 2024-től megszűnt, az amerikai egészségkárosodási járulék (veteránellátás) magyarországi adóztatása a magyar adójogszabályok alapján dől el.
Magyar szabályozás szerint
- Ha Ön Magyarországon belföldi illetőségű magánszemély, akkor a világjövedelme (azaz a külföldről származó jövedelem is) Magyarországon adóköteles lehet.
- Az Szja-törvény szerint azonban bizonyos szociális vagy jóléti ellátások, amelyek kifejezetten károsodott egészségű személyek részére járnak, mentesek lehetnek az adó alól.
Teendők
1. Jövedelem típusa: ellenőrizni kell, hogy az amerikai egészségkárosodási járulék milyen formában érkezik, és Magyarországon minek minősül. Például, ha ez szociális juttatásként kerül kifizetésre, elképzelhető, hogy adómentes.
2. Adóbeszámítás: amennyiben az amerikai kifizetés mégis adóköteles lenne Magyarországon, a magyar szabályok alapján a külföldön megfizetett adó beszámítható, de legalább 5% adót Magyarországon is fizetni kell.
3. Adótanácsadó megkeresése: az Ön konkrét helyzetét (lakóhely, magyar illetőség, jövedelem típusa) illetően érdemes szakértőt felkeresni, hogy biztosan megfelelően járjon el.
Megjegyzés: Az amerikai veteránellátások gyakran adómentesek, ezért valószínű, hogy Magyarországon sem lesz szükség adófizetésre. A pontos jogértelmezést azonban érdemes a NAV-nál vagy adószakértőnél ellenőrizni.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (1995. évi CXVII. törvény, Szja tv.) 1. számú melléklete határozza meg az adómentes jövedelmeket, amelyek közé tartoznak bizonyos szociális és jóléti ellátások. Az alábbiakban összefoglalom a releváns, adómentes juttatásokat:
Szociális és jóléti ellátások, amelyek adómentesek
1. Nyugellátások és nyugdíjszerű ellátások
- Öregségi nyugdíj, rokkantsági nyugdíj, hozzátartozói nyugellátások (özvegyi, árvaellátás stb.).
2. Rokkantsági és egészségkárosodással összefüggő ellátások
- Rehabilitációs ellátás, rokkantsági járadék.
- Egyéb, törvényben szabályozott egészségkárosodási juttatások.
3. Szociális juttatások
- Anyasági támogatás, gyermekgondozási díj (GYED), gyermekgondozást segítő ellátás (GYES).
- Ápolási díj.
- Időskorúak járadéka, közgyógyellátás.
4. Egyszeri támogatások és segélyek
- Természetbeni szociális ellátások.
- Önkormányzatok által biztosított szociális segélyek.
5. Egyéb támogatások
- Háborús események, szolgálati kötelezettség teljesítése, vagy származás alapján járó életjáradékok.
- Katasztrófa vagy rendkívüli esemény következtében kapott juttatások.

Mit tegyél, ha amerikai jövedelmed van? Adószakértői iránymutatás 2024-re
Kiemelt szabály
Az Szja tv. szerint adómentesek azok a juttatások is, amelyek egy másik ország jogszabályai szerint hasonló célú szociális vagy egészségkárosodási támogatásokként kerülnek kifizetésre, feltéve, hogy ezek Magyarországon hasonló ellátásként adómentesek lennének.
Teendő
Amennyiben az amerikai egészségkárosodási járadék célja és jellege megfelel a fentieknek, akkor valószínűsíthetően Magyarországon is adómentesnek minősül. Az egyértelműség érdekében érdemes írásban megkeresni a NAV-ot az ügy pontos tisztázása érdekében.
Az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország közötti kettős adóztatást kizáró egyezmény 2024-től megszűnt, ezért az amerikai forrásból származó jövedelmek (például kamatjövedelem) Magyarországon is adókötelessé válhatnak, még akkor is, ha az USA-ban már adót vontak le belőlük. Az alábbiakban bemutatom a magyar szabályozás főbb pontjait:
Magyar szabályozás a kamatjövedelmek adóztatására
1. Kamatjövedelem Magyarországon
- A kamatjövedelem Magyarországon a 15%-os személyi jövedelemadó (Szja) hatálya alá tartozik.
- Ezen felül, ha a kamatjövedelem nem tartozik külön kedvezményes szabály alá (például tartós befektetési számla), akkor az egészségügyi hozzájárulás (szocho) szabályai is érvényesek lehetnek. Ez 13%, de összesen legfeljebb az éves minimálbér 24-szeresére vonatkozik.
2. Külföldön megfizetett adó beszámítása
- Ha a kamatjövedelemből az USA-ban forrásadót vontak le (jellemzően 30%-ot), akkor a magyar adórendszer lehetővé teszi a külföldön megfizetett adó beszámítását, de ez nem haladhatja meg a magyar adókötelezettség mértékét.
- Például: ha Magyarországon a kamatra 15%-os Szja vonatkozik, és az USA-ban 30%-os forrásadót fizetett, akkor Magyarországon nem kell további Szja-t fizetni, mert az USA-ban megfizetett adó fedezi a magyar adót.
3. Szocho kérdése
- A magyar szabályozás szerint a szocho megfizetésére nem vonatkozik automatikusan a külföldön megfizetett adó beszámítása. Így előfordulhat, hogy Magyarországon még 13%-os szochót kell fizetni a kamatjövedelem után.
Teendők
1. NAV tájékoztatás: Javasolt a NAV-hoz fordulni írásban, hogy pontosan tisztázhassa az adókötelezettségét.
2. Amerikai igazolás beszerzése: Szerezzen be igazolást az amerikai adóhatóságtól a megfizetett forrásadó mértékéről, mivel ezt Magyarországon be kell mutatni a külföldi adó beszámításához.
3. Adóbevallás elkészítése: A külföldi kamatjövedelmet fel kell tüntetni a magyar személyi jövedelemadó-bevallásban.
Összefoglalva: az amerikai kamatjövedelem Magyarországon is adóköteles lehet, de a külföldön megfizetett adó beszámítható. Az adómentesség vagy további fizetési kötelezettség az egyes adóelemek pontos kiszámításától és beszámításától függ.