Sorry, this entry is only available in Hungarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Elektronikusan ellenőrzi a szállítmányokat a NAV

Az adóhatóság 2015-ben vezette be az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszert (EKAER), amelynek célja a jogkövető magatartás erősítése, a gazdaság fehérítése volt.

A bejelentés

Az Európai Unió területéről történő beszerzés esetén a belföldi címzettnek, illetve a képviseleti joggal rendelkező törvényes képviselő vagy állandó meghatalmazott teheti meg a szállítmány bejelentését és igényelhet EKAER számot. Fontos, hogy a szállítmány elindulása vagy Magyarországra történő belépése előtt meg kell igényelni a szállítmánynak az EKAER számot.

Amennyiben közösségi, vagy belföldi értékesítésre kerül sor, akkor a belföldi feladó kötelezettsége az EKAER bejelentés megtétele. A szállítmány megérkezését azonban a címzett köteles jelezni az adóhatóság felé. A bejelentést az ekaer.nav.gov.hu oldalon lehet megtenni.

Érdemes megjegyezni, hogy az EKAER bejelentés kizárólag a 3,5 tonna össztömeget meghaladó szállítmányokra vonatkozik, tehát a kisbolt beszerzését például nem vagy nem minden esetben kell bejelentenie az EKAER rendszerben. A bejelentésre kötelezett szállítmányoknál kockázatot jelent az adózók számára a korábbi adótartozás, amelyet a NAV nem vagy nem teljesen tudott végrehajtani. Ha az adózó végrehajtás alatt álló tartozással rendelkezik, akkor a NAV járőrei megállíthatják a szállítmányt és a sofőrt, illetve a szállítmányt az adótartozás megfizetéséig a helyszínen visszatarthatják vagy a szállítmányt lefoglalhatják.

adójogász

 

Kockázatos termékek, kockázati biztosíték

A jogszabály külön nevesíti a kockázatos termékeket, amelyek esetében a terméket Magyarországon elsőként forgalomba hozó adózó köteles kockázati biztosítékot fizetni a NAV számára.
Az EKAER rendelet vámtarifaszám megjelölésével nevesíti a kockázatos termékeket, illetve külön kiemeli a kockázatosnak számító élelmiszereket. Kockázati biztosítékot kizárólag kockázatos termékek fuvaroztatása esetén kell fizetnünk.

A kockázati biztosíték összegének számítása elég összetett. A jogszabály szerint a kockázati biztosítékot a NAV külön letéti számlájára kell átutalni, vagy egy magyar pénzintézetnek kell garanciát vállalnia a biztosíték erejéig és az erről kiállított okiratot kell a NAV-nak benyújtani. Az EKAER biztosíték összegét folyamatosan figyelemmel kell kísérnünk, mivel a jogszabály szerint annak minden esetben el kell érnie az adott bejelentést megelőző 45 napban, amelybe bele kell számítani a bejelentés napját, megtett bejelentések során megadott, illetve a megérkezett vagy a felrakodott kockázatos termékeknek, valamint a bejelentés időpontjában éppen fuvaroztatott kockázatos termékek együttes, általános forgalmi adó nélkül számított ellenértékének 15%-át.

Az elutalt összeget a NAV legkésőbb az utalást követő banki munkanapon figyelembe veszi.
A garancia elbírálásánál ez a határidő hosszabbra nyúlik, az adóhatóságnak 30 nap áll rendelkezésére a garancia nyilvántartásba vételére.

Lehetőség van a biztosítékadás alóli mentesülésre, ha az adózó a) szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, vagy b) legalább két éve működik és ezzel egyidejűleg szerepel az állami adó-és vámhatóság által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban és adószámát nem törölték.

Amennyiben az EKAER kötelezettségének teljesítésével kapcsolatosan segítségre lenne szüksége, forduljon hozzánk bizalommal!